PINARBAŞI'NIN "ÇERKES PEYNİRİ" COĞRAFİ İŞARET ALDI

PINARBAŞI'NIN "ÇERKES PEYNİRİ" COĞRAFİ İŞARET ALDI PINARBAŞI'NIN "ÇERKES PEYNİRİ" COĞRAFİ İŞARET ALDI

PINARBAŞI'NIN "ÇERKES PEYNİRİ" COĞRAFİ İŞARET ALDI

PINARBAŞI'NIN "ÇERKES PEYNİRİ" COĞRAFİ İŞARET ALDI
Pınarbaşı Belediyesi’nin 2020 Yılı Ocak ayında “Pınarbaşı Uzunyayla Çerkes Peyniri”’nin coğrafi işaret tescil başvurusu Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından “724” sayı ile tescil edildi.
Pınarbaşı Uzunyayla Çerkes Peynirinin tescil çalışmalarında nihayet sona gelindi ve Çerkes peynirinin coğrafi işaret tescil belgesi Pınarbaşı Belediye Başkanı Menduh Uzunluoğlu’nun büyük gayretleri sonucu Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından “724” sayı ile tescil edildi. Pınarbaşı Belediye Başkanı Menduh Uzunluoğlu,”Tüm Pınarbaşılı hemşerilerime hayırlı olsun. Çerkes peynirinin coğrafi işaret tescil belgesi elimize ulaştı. Artık çerkes peynirimizin bundan böyle gerek yurt içinde gerekse de yurt dışında daha çok tanıtılması için çalışmalar yürüteceğiz dedi.
Başkan Menduh Uzunluoğlu, peynirin coğrafi işaret tescil aşamalarında, Birleşik Kafkasya Derneği, Pınarbaşı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kafkas Üniversitesinden Prof. Dr. Mitat Şahin ve beraber çalıştığımız uzman Birsen Koca ile verimli bir takım çalışması gerçekleştirdiklerini bildirdi. Peynirin 1850'li yıllarda Kafkasya'dan göç eden Çerkesler tarafından üretilen ve günümüze kadar otantikliğini koruyan geleneksel bir çeşit olduğunu aktaran Uzunluoğlu, emeği geçenlere teşekkür etti. Uzunluoğlu, Pınarbaşı patatesinin de tescil edilmesi için çalışma başlattıklarını sözlerine ekledi. Haber: Mehmet Yılmaz